joomla templates

A+ R A-

Birol Üzmez ile Söyleşi

Ünlü fotoğraf sanatçısı Birol Üzmez, D.E.Ü. İ.İ.B.F. Fotoğraf Topluluğu (DİFOT) aracılığı ile kampüsümüze geliyor. 16 Aralık Cuma günü 15.00–17.00 saatleri arasında İ.İ.B.F. Mavi Salon’da yapılacak söyleşiye herkesi bekliyoruz.


Birol Üzmez Kimdir?
Uzun yıllar yaşadığı Zonguldak’ta maden işçilerinin yaşamlarını fotoğrafa yansıtan Birol Üzmez, 20 Ağustos 1960 tarihinde Akçakoca’da doğdu. Baba mesleği olan fotoğrafla sanatsal anlamda 1984 yılında ilgilenmeye başlayan Üzmez, 1986 yılında Uğur Kasırga ile birlikte açtıkları “Pencere” isimli fotoğraf sergisinin ardından Ayhan Ülkü ile “Yalnızlık ”, İbrahim Akyürek ile “Madencinin Yaşamı” ortak sergilerini açtı. 1989 Yılında Zonguldak Fotoğraf Grubunu altı arkadaşı ile kurarak, Zonguldak’ta Fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik çalışmalarını sürdürdü. 1990-1993 yılları arasında serbest fotoğrafçı olarak Cumhuriyet Gazetesi’nin muhabirliğini üstlendi.1990 grevini ve 1992 Kozlu grizu facialarını belgeledi.
Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda fotoğrafları ödüllendirilen Üzmez, “Üç Yaşamın Bir Günü”, “Denemeler Yanılmalar”, “Zonguldak’ın Öteki Yüzü”, “Uzun Sessizlikler, Kısa Patlamalar”, ”Sandallar”, ”Zeytin Ağacının İzinde” , Mortakya” Roman Kahramanları”,Kortejo “Aile Evleri” isimli saydam gösterilerini gerçekleştirdi. Karma sergilere, saydam gösterilerine katıldı.
1993 yılında İzmir’e yerleşen Üzmez, Tariş Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Tariş Fotoğraf Grubunun kurucuları arasında yer aldı. 1994 yılında Enver Akmaner ile Amerikan Kültür Derneği’nde İzmir’deki ilk sergisini açan Üzmez o tarihten bu yana birçok karma sergide İzmir’li sanatseverlerle buluştu. 1995 Yılında Tufan Dinarlı ile birlikte “İzmir Fotoğraf Haftası” nı gerçekleştirdi.
Üzmez’in Maden İşçileri, Zeytine Yolculuk, Ege Mahallesi, Müzisyen Çingeneler, Deve Güreşleri, Bandolar ve Aile Evleri isimli belgesel fotoğraf çalışmaları da bulunuyor.
Simurg Photos ve İfod üyesi olarak fotoğraf çalışmalarını serbest fotoğrafçı olarak sürdürmekte olan Üzmez çalışmalarıyla National Geographic Dergisi Türkiye’ye katkıda bulunmaktadır.