joomla templates

A+ R A-

Difot | Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fotoğraf Topluluğu

Hakkımızda

1982 yılında, o zamanki adıyla “Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu”olan, şu an ise rektörlük binası olarak kullanılan Alsancaktaki tarihi bina içerisinde kurulan topluluğumuz, sonraki yıl Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakultesine taşınmasıyla birlikte o günden bugüne, Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Topluluğu (DİFOT) ismiyle faaliyetlerini sürdürmüştür.

DİFOT  kendisine;

•    Fotoğraf ile ilgilenen Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerini bir arada toplayarak paylaşımda bulunmalarını sağlamak,

•    Dijital-analog ayırt etmeksizin temel fotoğraf eğitimleri vererek bu konuda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, Yoğun ders temposu arasında sosyal faaliyetlere zaman ayırabilecekleri fırsatlar yaratmak,

•    Oluşturulan proje gruplarıyla grup çalışmaları yapmalarına destek olmak ve kişisel fikirlerini fotoğrafla birleştirerek ortaya tatmin edici sonuçlar çıkarmalarına yardımcı olmak, gibi hedefler belirlemiştir.

Yıl içinde temel fotoğraf eğitimlerinden sonra teorik bilgiler, yapılan çeşitli geziler ve pratik çalışmalarıyla pekiştirilmektedir. Aydınlık oda(photoshop) eğitimleriyle dijital ortamda fotoğrafın bütünlüğü bozulmadan ufak düzenlemeler hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca topluluk bünyesindeki karanlık oda ve stüdyoda tecrübeli üyelerce verilen eğitimlerle bu bilgiler bir adım öteye taşınmaktadır.

2008 mayıs ayında farklı 25’e yakın üniversite fotoğraf topluluğunun katılımıyla ilki gerçekleştirilen ve her yıl gelişerek tekrarlanan “Dokuz Eylül Üniversitesi Üniversitelerarası Amatör Fotoğraf Günleri”(DAFG) DİFOT için en önemli organizasyondur. Yıl boyunca titizlikle sürdürülen çalışmalar her yıl mayıs ayında çok geniş çaplı bu organizasyona dönüşür. Bu çerçevede slayt(saydam) gösterileri ve sergilerin yanı sıra Fotomaraton ve tanınmış profesyonel fotoğrafçılarla söyleşiler yapılmaktadır. Difot üyelerinin sene içindeki birçok sergiden sonra tüm Türkiye çapında fotoğraf severlere hitap eden bu festivalde diğer fotoğraf topluluklarıyla birlikte kendi çalışmalarını sergileyebilmesi bu alanda ne kadar yol kat ettiklerinin bir göstergesi olmaktadır.

2009 Aralık - 2010 Nisan ayları arasında düzenlenen “Küçük Parmaklar” projesinde 9-15 yaş arası arkadaşlarımıza birebir fotoğraf eğitmenliği görevi yapan 23 üyemizle birlikte Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na kaynak yaratarak sosyal sorumluluk projelerine de destek olmaya başladık. DİFOT, bir üniversite topluluğunun gerekliliği olduğuna inandığımız "amatör ruh-profesyonel mantık" ilkesini temel ilkesi olarak benimsemekle birlikte kendi içinden yetiştirdiği üyeleri ile verdiği eğitim çalışmaları doğrultusunda bilinçli fotoğrafsever bireyler oluşturmaya çalışıyor.

 

Twitterdan bizi takip edin!

This user has reached the maximum allowable queries against Twitter's API for the hour.